Spalio 16 d. vyko Kaišiadorių rajono vietos veiklos grupės konferencijos „Atsinaujinanti energija kaimo plėtrai“ išvykstamoji dalis. Šios dienos tikslas buvo aplankyti Kaišiadorių rajone įgyvendintus vietos projektus, kuriuose įrengti atsinaujinantys ištekliai.

Ryte kelionę pradėjome iš Kaišiadorių ir pirmiausia aplankėme Stasiūnų bendruomenę. Stasiūnų bendruomenės vietos projektas „Sporto aikštyno atnaujinimas Stasiūnuose“. Siekiant pagerinti Stasiūnų kaimo gyventojų gyvenimo kokybę, orientuojantis į sveikatinimą ir kokybišką laisvalaikio praleidimą, atnaujintas sporto aikštynas, pritaikytas naudotis šeimoms, vaikams, paaugliams ir suaugusiems. Aikštynas apšviečiamas šviestuvais, kurie energiją gauna iš šalia įrengtos saulės elektrinės. Ačiū Kristinai Šalvaitienei ir Rasitai Dvareckienei už mielą priėmimą.

Kita stotelė – Kalviai ir šios bendruomenės vietos projektas „Pėsčiųjų ir dviračių tako į Kalvių ežero pakrantę įrengimas" - įrengtas pėsčiųjų ir dviračių takas į Kalvių ežero pakrantę, sutvarkytas šlaitas, įrengta dviračių stovėjimo aikštelė, saulės energija maitinami šviestuvai. Toje pat vietoje įgyvendintas dar vienas projektas „Kalviai – mūsų kraštas vandens atspindy“, kurio metu kaimelį puošia stebuklinga Žuvelės skulptūra. Svečiavomės praėjusios strategijos metu rekonstruotuose bendruomenės namuose. Ačiū Irutei Maciulevičienei ir Ernestui Cielskiui už šiltą priėmimą.

Toliau aplankėme Anglininkų bendruomenės vietos projektą „Nemuno dienos centras“, kurio įgyvendinimas truko tik 6 mėn. Projekto įgyvendinimo metu buvo įsigyta: kompiuteris, akordeonas, kanceliarinės priemonės reikalingos vaikų ugdymui. Taip pat kondicionierius pastato šildymui ir vėdinimui, „žaliosios technologijos“ pastato apšvietimui ir vandens šildymui. Vaikų saugumo užtikrinimui įrengtos vaizdo kameros. Įsigytas naujas 8+1 vietų automobilis Renault Trafic, kuriuo vežiojami vaikai ir teikiamos pavėžėjimo paslaugos. Taip pat bendruomenė įgyvendinimo vietos projektą „Sugrįžkim į gimtą kraštą“, kurio metu sukvietė visus kraštiečius į 15 – ąjį susitikimą bei surengė 6 – ajį bėgimą ,,Dabinta – Rūčkakiemis. Bendruomenė įsibėgėjusi neketina sustoti ir šiais metais įgyvendino antrąjį verslumo projektą „Anglininkų bendruomenės veiklos plėtra“, kurio metu įsigijo traktorių su priekaba bei aplinkos tvarkymo įrangą, stacionarų kompiuterį su buhalterine programa ir teikia medienos, malkų ruošos, teritorijų kraštovaizdžio tvarkymo, konsultavimo ir buhalterijos tvarkymo paslaugas. Ačiū Aušrai Černiauskienei už entuziastingą priėmimą.

Pietų metui pasirinkome arčiausiai valstybinės arterijos - Nemuno gyvuojančią bendruomenę, turinčią nemokamą apsaugą nuo gaisro ir ugnies – Darsūniškį. Vienintelė bendruomenė, turinti mineralinio vandens šaltinį, suorganizavusi koncertą „ant vandens“ ir kalėdinių Nykštukų sostinė. Darsūniškio bendruomenės vietos projektas „Darsūniškio bendruomenės bendruomeninio verslo kūrimas“, kurio metu įkurti bendruomenės namai, kuriuose vystomas bendruomeninis verslas - teikiamos trumpalaikio apgyvendinimo, maisto gaminimo paslaugos, įrangos ir salės nuoma bei įvairios edukacijos. „Darsūno namuose“ šilumą užtikrina bendruomenininkai ir biokuras. Įgyvendinto minkšto projekto rezultatai kviečia į  inovatyvią ir interaktyvią kelionę po Darsūniškį. Ačiū Renatai Karpavičiūtei už skanų priėmimą.

Po sočių pietų toliau tęsėme kelionę pas vienintelę bendruomenę, investuojančią į protėvių palikimą ir mūsų pačių ateitį  - paveldą. Drąsi ir inovatyvi bendruomenė, sugebanti apjungti paveldą ir atsinaujinančius išteklius. Kaimų bendruomenės „Viltija“ vietos projektai:

-„Paparčių kaimo tradicijų ir savitumo puoselėjimas“, kuriuo paskatintas bendruomeniškumas, įtrauktas į veiklas jaunimas stalo teniso turnyro metu Nepriklausomybės akto signataro kunigo A. Petrulio taurei laimėti. Taip pat inovatyviai reprezentuotas Paparčių kraštas - surengta Žolinių šventė ir pristatyti atvirukų rinkiniai, prieinami visam pasauliui.

-„Kur gimėm, kur augom“, Paparčių krašto savitumo reprezentavimas suorganizuojant renginį buvusio Paparčių dominikonų vienuolyno 370-ųjų įkūrimo metinių proga.

-„Paparčių dominikonų vienuolyno statinių tvarkyba“ – projektas, kurio metu gerinama gyvenimo kokybė ir didinama gyventojų gerovė atliekant Dominikonų vienuolyno statinių koplyčios fasado tvarkymo ir vartų atkūrimo darbus Paparčių kaime.

Ačiū Audronei Neniškienei už kultūrinį priėmimą.

Paskutinė stotelė sodyba „Degučių slėnis“ - ilgametis šeimos verslas, turintis ne vieną verslo nišą ir suprantantis, kad reikia nuolat tobulėti ir atsinaujinti. Daiva Degutienė įgyvendino vietos projektą „Sodybos „Degučių slėnis“ verslo plėtra“, kurio metu išplėtė verslą kaimo vietovėje, paskatino ne žemės ūkio veiklą. Projekto įgyvendinimo metu buvo sukurta darbo vieta kaimo gyventojui, įsigyta technika sodybos aplinkai prižiūrėti ir saulės elektrinė, kurie aprūpina sodybą elektros energija. Ačiū Daivai ir Rimui Degučiams už jaukų priėmimą.

Tikimės kelionė po rajoną dalyviam buvo kupina įspūdžių ir idėjų, o mes džiaugiamės galėdami pasidalinti prisiminimais užfiksuotais nuotraukose.

2020 10 16 VVG ekskursija 33 

Kaišiadorių rajono vietos veiklos grupės © 2020. Visos teisės saugomos